İsa Mesih Kimdir? Beyazlara Bürünmüş Biri
[Home] [İsa Mesih] [Kutsal Kitap]
[Arkeoloji] [Yaratılış] [Cennet Güvencesi] [Diğer Konular]Camiden Kiliseye

Turkish Mosque. Illustration copyrighted.Çocukkken ve gençliğimde hep Allah'a itaat eden ve O'na yakın birisi olmak arzusu yatardı içimde. Tanrı'nın herşeyi yaratan ve bütün yaradılışa hükmeden bir yaratıcı olduğu düşüncesi vardı hep içimde. Bursa'da doğdum ve büyüdüm. Ailem fakir sayılacak tabakadan olduğu için ailenin her ferdi birşeyler yaparak aile bütçesine katıkıda bulunurdu. Ben de simitçilik yapardım. Bursa'da şehir içerisinde birçok mezarlık vardır. Ben mezarlıkların önünden geçerken oradan yatan ölüler için Fatiha okumayı hiç ihmal etmezdim.

Yıllar geldi ve geçti. Gençliğimin ilk yıllarında Tanrı'ya karşı içimde çok büyük bir arzu uyandı. Tanrı'yı tanımalı ve O'nunla canlı bir ilişkim olmalıydı. Arapça okumayı çok az bildiğim için, Kuran'ı tam olarak anlayabilmek amacıyla Türkçe mealini okumaya başladım. Böylece İslam hakkında bilmediğim pekçok şeyi öğrendim. Kuran'da anlatılan İslam normal hayatta gördüğümden çok daha farklıydı. Kuran'ı okumanın yanında Hadisleri ve diğer dini kitapları da okumaya başladım. İçimde gerçeği oğrenmek için büyük bir açlık vardı. Elimden geldiğince günlük ibadetleri yerine getirmeye çalışıyordum. Herşeyi tam olarak yerine getirdiğim tabii ki söylenemezdi.

Map of Turkey. Illustration copyrighted.Fakat dua ettiğim ve namaz kıldığımda sanki ettiğim duaların ve kıldığım namazların Tanrı'ya ulaşmadığı, duvara takılıp kaldığı hissine kapılıyordum. Kıldığım namazlar ve ettiğim dualarla Yüce Yaratan'a ulaşmaya çalıştığım halde, O bir türlü dualarımı cevaplamadı. Araştırdıkça kafama sorular takıldı ve Kuran ve Hadislerde birbiriyle çelişen yerler gözüme takıldı. Acaba hangi ayet veya hadis daha gerçekti? Acaba günahlarımdan hiçbir zaman kurtulamayacak mıydım?

Günahlarımdan kurtuluşun çaresi görünmüyordu; çare cehennemde bir süre ceza çekmekti, ve bu milyarlarca yıl sürecek ceza sürecinden sonra Allah'ın cennetine ulaşabilecektim. Cennette bulunan ödüller de çok ilginçti; "Altlarından su ırmakları gibi akan bal ve sarap ırmaklari!" Neden şarap içmek bu dünyada haram sayılmaktaydı da cennette içmek helaldi? Neden cennette inananlara "huriler" vaat edilmekteydi? Peki kadınların durumu ne olacaktı? Belli bir süreden sonra İslamiyetin beni Yüce Yaratan'a ulaştırabilecek bir din olmadığı inancına vardım ve çevremdeki insanların hep "değiştirilip bozulmuş" dedikleri Tevrat, Zebur ve İncil'den oluşan Kitab-i Mukaddes'i okuyup değişip değiştirilmediğine kendim karar vermek istedim. Ayrıca Kuran'da, Kitab-i Mukaddes'le ilgili ayetlere baktığımda hep "içinde nur ve hakikat bulunan" kitap diye bahsediliyor ve Hiristiyan ve Yahudiler'in kendi kitaplarına bakmaları ve öğrenmeleri teşvik ediliyordu.

Bunları öğrendikten sonra Kitab-i Mukaddes'i bulabilmek için çabalamaya başladım. Oturduğum yer olan Bursa'da bulunan önemli kitabevlerini gezdiğimde maalesef istediklerimi bulamadım. İslami yayınlar binlerce sayıda bulunabiliyor ve hatta Kitab-i Mukaddes'e eleştiri amacıyla yazılmış İslami yazarların kitapları da bulunabiliyordu; ama nedense Kitab-i Mukaddes'e kitabevlerinde yer verilmiyordu. Birgün bir İslami gazetede misyonerler hakkında yazılmıs bir haber gözüme ilişti. Haberde misyonerlerin posta kutusu adresi de verilmişti. Ben hemen adresi bir yere not edip en kısa zamanda bu adrese mektup yazıp İncil'le ilgili bilgi istedim; ama içimde çevre baskısından kaynaklanan bir çekingenlik vardı. Bu yüzden, kimseye ne yaptığımı haber vermemem gerekiyordu. Gönderdiğim mektup 6 ay sonra bana tekrar geri gönderildi. Sebebi posta kutusu sahibinin yurt dışında oluşuydu. Ben de elimden bir şey gelmeyeceğini düşünerek, araştırmalarıma bir süreliğine ara vermek zorunda kaldım.

Yaklaşık 6 ay sonra aynı posta kutusundan bana bir mektup geldi. Misyonerler yurda geri dönmüşler ve postaneden onlar yurtdışındayken kendi adreslerine gönderilen ve postanenin sahiplerine iade ettiği adresleri almış ve bu adreslerin hepsine birer birer İncil'le ilgili birkaç broşür göndermişlerdi. Bana yazdıkları mektupta bu broşürleri alıp almadığımı soruluyorlardı. Gönderdiklerini almadığımı kendilerine belirttim ve bana yenilerini gönderdiler. Bunları hararetle okudum ve okuduklarım bana çok ilginç geldi; çünkü İsa Mesih bana çevremde ve okullarda verilen din eğitiminde tanıtılandan çok daha farklıydı. Bu çok ilgimi çekti.

Daha sonra daha fazla bilgi alıp İncil'i okumak istediğimi belirttim. Bana sağolsunlar gönderdiler. İncil'i ilk seferinde okuduğumda bana ilginç geldi; çünkü İsa Mesih bu dünyaya gelmiş, mucizeler yapmış, ölüleri diriltmişti. Fakat bunları okuduktan sonra 2000 yıl önce Mesih'in gerçekleştiği bu mucizelerin ve İsa Mesih'in bana ne etkisi olabilirdi ki? Açıkcası bana İncil bir roman gibi gelmişti; ama yüreğimde ilginç hisler oluşmuştu. İçimden bir ses İncil'i ikinci kez okumam gerektiğini söyledi, ve ben de ikinci kez okumaya başladım. Bu sefer herşey daha da açık olmaya başladı. Hatırlıyorum, İncil'in Yuhanna bölümüne gelmiştim ve okuduklarımı düşünürken içimden bir ses bana "İsa Mesih'e inanmamı ve O'nun benim günahlarım için ölen kişi olduğunu" söyledi. Böyle birşey daha önce hiç başıma gelmemişti ve içimdeki bu sese itaat etmeye karar verdim. Isa Mesih'i kişisel Rabbim ve benim günahlarım için ölen kurtarıcım olduğuna inandığımı Tanrı'ya bildirdiğim kısa bir dua ettim. Duam bitince içimde büyük bir huzur ve esenlik doğdu. Sanki yeniden doğmuş gibiydim. Ne kadar da mutluydum! Artık Tanrı'yla canlı ve kişisel bir ilişkim başlamıştı. Tanrı'yla durmadan içimden konuşmaya başladım. Benim en yakın dostum olmuştu. Artık O, beni cehenneme atmaktan zevk alan bir Tanrı değil, beni seven ve benim uğruma biricik Oğlu'nu (Oğul ruhsal anlamda İsa Mesih'in Tanrı'ya olan yakınlığını belirtir.) bu dünyaya canını feda etmesi için gönderilmişti. Ne harika bir Tanrı'ydı!

Tanrı sekiz yıl önce olan bu tecrübeden beri hayatımı gün be gün zenginleştirmekte ve en sıkıntılı anımda sıkıntılarımı paylaşabileceğim en yakın dostum oldu. Gerçekten de benim tanıklığımı okuyan ey kişi, yüreğini açıp Yüce Yaratan'a İsa Mesih'in kim olduğunu sana göstermesini sor, en Yüce Olan duana cevap verecektir.

Esenlik dileklerimle,

Her türlü sorularınız ve yorumlarınız için bana yazabilirsiniz.

Yılmaz
to IsaalMasih.net home